El Quesir

Jeżeli chcesz poczuć klimat prawdziwego egipskiego życia – koniecznie wybierz się z nami do El Quesir, egipskiego miasta, które do dziś zachowało swój wspaniały, dawny kształt.

El Quesir to ciche i spokojne – typowe egipskie miasteczko portowe nad Morzem Czerwonym, w odległości ok. 150 km na południe od Hurghady wzdłuż wybrzeża Morza Czerwonego. W starożytności było głównym portem starożytnego Egiptu, stąd wypływały statki do krainy Punt po przyprawy, ozdoby i złoto. W miasteczku do dziś zachowało się kilka zabytków, w tym: meczet z XII wieku, XIX-wieczny szpital dla pielgrzymów do Mekki, mały port, turecki fort.
El Quesir to z jednej strony bogactwo Morza Czerwonego, z drugiej strony ląd z pasmem gór i zatopionymi w pustyni oazami.
Obecnie El Quesir to  kurort renomowanych hoteli i sklepów. Szczególnie polecany dla miłośników nurkowania, ze względu na piękne rafy koralowe, bogate życie podwodne Morza Czerwonego i szansę spotkania ogromnych krów morskich.

Podczas wycieczki zobaczycie Państwo:

1. Kościół Koptyjski
Kościół – pierwotnie pod wezwaniem Św. Barbary, zbudowany został przez włoską spółkę zarządzającą kopalniami fosforytu dla własnych pracowników, dziś jest kościołem koptyjskim. Po przejęciu przez państwo kopalń fosforytu władze egipskie przekazały budynek Egipskiemu Kościołowi Koptyjskiemu. Z zewnątrz został zachowany klasyczny wygląd katolickiego kościoła z ostrołukami i wysoką dzwonnicą, natomiast wewnątrz kościoła zobaczyć możemy piękne koptyjskie ikony.

2. Meczet
Przewodnik przedstawi historię Meczetu, pokaże sale modlitw i miejsce oblucji. To również okazja do zrobienia pięknych zdjęć i zasięgnięcia informacji na temat religii, kultury i tradycji krajów muzułmańskich.

3. Stary Port Morski
To mały, ale znaczący port, przez który prowadził szlak handlowy. Znany był z eksportu fosforanów, wydobywanych i poddawanych obróbce w pobliskiej fabryce, czy sprowadzania przypraw z Indii do Wielkiej Brytanii.

4. Fort Turecki
Został on niedawno odrestaurowany i obecnie jest dostępny dla zwiedzających, którzy mogą zobaczyć wystawy lokalnej historii, archeologii i kultury. W twierdzy znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę miasta. Wejście do fortu – dodatkowo płatne (bilety).

5. Stare miasto i zakupy w egipskich sklepach
Podczas spaceru po starym mieście podziwiać można starą architekturę, budynki i budowle stworzone bez użycia cementu. Jest to również doskonała okazja na zakup prezentów, pamiątek, perfum czy przypraw.

Zorganizowane wyjazdy do El Quesir z polskim opiekunem organizowane są w środy, przy udziale min. 6 osób. Oczywiście jeśli zbierze się grupa – jesteśmy elastyczni i zorganizujemy wyjazd w dogodnym dla Państwa dniu.

Cena:
15$ / osoba dorosła
8$ / dziecko 5 – 12 lat
dzieci do 5-go roku życia – za darmo

W cenę wycieczki wliczone są transfery i przewodnik.

Każdego dnia można zamówić również taxi do El Quesir, cena uzależniona jest wówczas od ilości osób oraz lokalizacji Państwa hotelu.

Serdecznie zapraszamy!

1-El Quseir - widok na stary port El Quesir - jedna z sale meczetu1 El Quesir - kościół koptyjski1 El Quesir - można zrobić zdjęcie z młodymi1 El Quesir - architektura starego miasta1 El Quesir - ozdobione miasto podczas1