Asuan

Asuan jest kolejną pozycją na mapie miejsc, które należy odwiedzić w Egipcie.

To trzecie pod względem wielkości miasto Egiptu, jest stolicą prowincji. W starożytności przez długi czas było to południowe miasto graniczne Egiptu faraonów.  Obecnie jest to nowoczesny ośrodek ze starym XIX-wiecznym centrum. Asuan to również końcowy port statków wycieczkowych po Nilu oraz miejsce wypoczynku turystów zmierzających zwiedzić świątynie i posągi w Abu Simbel. Jest to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie – spada tu tylko 1-2 mm deszczu raz na 5 lat. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów. Mimo tego – Asuan słynie z bujnej roślinności, a że nie jest duże – wiele można zobaczyć spacerując po mieście.

Program naszej wycieczki obejmuje:

1. Wysoka Tama Asuańska
Wysoka Tama Asuańska jest jedną z dwóch tam na Nilu, znajdujących się w pobliżu miasta Asuan w Egipcie. Plany budowy Wysokiej Tamy rozpoczęto w 1952 roku, po rewolucji Nasera. Budowa została sfinansowana z zysków, jakie przynosił Kanał Sueski, a także około jedną trzecią kosztów konstrukcji zapewnił Związek Radziecki, który również zaoferował pomoc radzieckich inżynierów oraz maszyny.
Wysoka Tama umożliwiła regulację poziomu wody na Nilu oraz zapanowanie nad kapryśnymi wylewami rzeki. Jej konstrukcja przyczyniła się do znacznego zwiększenia powierzchni ziemi uprawnej w Egipcie. Umożliwiła także rozwój rybołówstwa w obrębie Jeziora Nasera, które jest jednym z największych sztucznych zbiorników świata. Z naszym przewodnikiem poznacie Państwo historię powstawania tamy, jej budowę, funkcje i szereg ciekawostek.

2. Świątynia na wyspie Elefantyny (Philea Temple)
W starożytnym Egipcie wierzono, że pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu była właśnie wyspa Philea. To największa z wysp na Nilu, w jednej z najstarszych dzielnic Asuanu. W czasach starożytnych pełniła funkcje fortu broniącego miasta i tworzyła pewnego rodzaju południową granicę Egiptu z Nubią.
Philea to święta wyspa Egiptu, nazywana także perłą tego kraju. W starożytności znajdował się tutaj ośrodek kultu Izydy. Budowla ta należy do najmniej zniszczonych. Zespół świątynny był ostatnim miejscem kultu wierzeń egipskich.
Wybudowanie Wysokiej Tamy Asuańskiej spowodowała spiętrzenie wód Nilu w skutek czego wyspa przez około 9 miesięcy w roku jest zatopiona. Z tego powodu świątynia w znacznym stopniu uległa zniszczeniu. W latach 1970 – 1980 trwały prace, które doprowadziły do przeniesienia i rekonstrukcji zespołu świątynnego Izydy na wyżej położonej wyspie Agilkia.
W 1979 zabytki z wyspy Philea zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na wyspę dopłyniemy wyłącznie feluką.

3. Wioska Nubijska
Po zachodniej stronie Nilu znajduje się wioska nubijska. Możecie Państwo poznać prawdziwe życie tego afrykańskiego ludu, zostaniecie ugoszczeni ichniejsza herbatą, zobaczycie jak żyją, jak mieszkają, uczą się. Ciekawostką jest fakt, że domach hodują oni krokodyle, a dla śmiałków jest możliwość potrzymania małego krokodylka i zrobienia sobie z nim zdjęcia. Ponadto w wiosce nubijskiej można zrobić udane zakupy w bardzo przyzwoitych cenach, poprzez herbatki, przyprawy, ubrania po ichniejsze rękodzieło.

Za dodatkową opłatą (u przewodnika) do wioski nubijskiej można dostać się feluką – przeprawa po Nilu.

Wycieczki do Asuanu organizowane są każdego dnia.
Są to zarówno wyjazdy indywidualne (1 – 4 osoby) – komfortowymi samochodami osobowymi oraz zorganizowane dla grup (mini van, autokar),

Cena
wyjazdy VIP: 2- 3 osoby
140$ / osoba dorosła
70$ / dziecko 5 – 12 lat
dzieci do 5-go roku życia – za darmo

wyjazdy grupowe: 4 – 8 osób
125$ / osoba dorosła
63$ / dziecko 5 – 12 lat
dzieci do 5-go roku życia za darmo

W cenę wliczony są: transfery, bilety, lunch i przewodnik. Napoje dodatkowo płatne.

Serdecznie zapraszamy!

1-Świątynia Izydy na Wyspie Elefantyny przed rejsem na wyspę Elefantyny 1 Niedokończony Obelisk11Światynia Izydy na Wyspie Elefantyny 1 asuan1 1-Wysoka Tama Asuańska - widok na Jezioro Nasera - wycieczka listopad 2016