Asuan i Abu Simbel

Dwudniowa wycieczka do Asuan i Abu Simbel

Asuan jest kolejną pozycją na mapie miejsc, które należy odwiedzić w Egipcie.
To trzecie pod względem wielkości miasto Egiptu, jest stolicą prowincji. W starożytności przez długi czas było to południowe miasto graniczne Egiptu faraonów.  Obecnie jest to nowoczesny ośrodek ze starym XIX-wiecznym centrum. Asuan to również końcowy port statków wycieczkowych po Nilu oraz miejsce wypoczynku turystów zmierzających zwiedzić świątynie i posągi w Abu Simbel. Jest to jedno z najbardziej suchych zamieszkanych miejsc na świecie – spada tu tylko 1-2 mm deszczu raz na 5 lat. Z tego powodu w większości osad nubijskich po prostu nie ma dachów. Mimo tego – Asuan słynie z bujnej roślinności, a że nie jest duże – wiele można zobaczyć spacerując po mieście.
Abu Simbel – w starożytności miejscowość ta znana była z pokładów czerwonego granitu, miedzi oraz kamieni szlachetnych. Dziś to niewielkie miasto przyciąga turystów z powodu monumentalnych świątyń, które zostały zbudowane za czasów panowania Ramzesa II. Kompleks, na który składają się dwie świątynie wykute w skale został wzniesiony w XVIII w. p.n.e. miał ukazywać potęgę faraona przybyszom z Nubii.

Program naszej wycieczki obejmuje:

Dzień pierwszy:
1. Wysoka Tama Asuańska
Wysoka Tama Asuańska jest jedną z dwóch tam na Nilu, znajdujących się w pobliżu miasta Asuan w Egipcie. Plany budowy Wysokiej Tamy rozpoczęto w 1952 roku, po rewolucji Nasera. Budowa została sfinansowana z zysków, jakie przynosił Kanał Sueski, a także około jedną trzecią kosztów konstrukcji zapewnił Związek Radziecki, który również zaoferował pomoc radzieckich inżynierów oraz maszyny.
Wysoka Tama umożliwiła regulację poziomu wody na Nilu oraz zapanowanie nad kapryśnymi wylewami rzeki. Jej konstrukcja przyczyniła się do znacznego zwiększenia powierzchni ziemi uprawnej w Egipcie. Umożliwiła także rozwój rybołówstwa w obrębie Jeziora Nasera, które jest jednym z największych sztucznych zbiorników świata. Z naszym przewodnikiem poznacie Państwo historię powstawania tamy, jej budowę, funkcje i szereg ciekawostek.
2. Świątynia na wyspie Elefantyny (Philea Temple)
W starożytnym Egipcie wierzono, że pierwszym kawałkiem lądu, który wynurzył się z wód Chaosu była właśnie wyspa Philea. To największa z wysp na Nilu, w jednej z najstarszych dzielnic Asuanu. W czasach starożytnych pełniła funkcje fortu broniącego miasta i tworzyła pewnego rodzaju południową granicę Egiptu z Nubią.
Philea to święta wyspa Egiptu, nazywana także perłą tego kraju. W starożytności znajdował się tutaj ośrodek kultu Izydy. Budowla ta należy do najmniej zniszczonych. Zespół świątynny był ostatnim miejscem kultu wierzeń egipskich.
Wybudowanie Wysokiej Tamy Asuańskiej spowodowała spiętrzenie wód Nilu w skutek czego wyspa przez około 9 miesięcy w roku jest zatopiona. Z tego powodu świątynia w znacznym stopniu uległa zniszczeniu. W latach 1970 – 1980 trwały prace, które doprowadziły do przeniesienia i rekonstrukcji zespołu świątynnego Izydy na wyżej położonej wyspie Agilkia. W 1979 zabytki z wyspy Philea zostały wpisane na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na wsypę dopłyniemy wyłącznie feluką.
3. Wioska Nubijska
Po zachodniej stronie Nilu znajduje się wioska nubijska. Możecie Państwo poznać prawdziwe życie tego afrykańskiego ludu, zostaniecie ugoszczeni ichniejsza herbatą, zobaczycie jak żyją, jak mieszkają, uczą się. Ciekawostką jest fakt, że domach hodują oni krokodyle, a dla śmiałków jest możliwość potrzymania małego krokodylka i zrobienia sobie z nim zdjęcia. Ponadto w wiosce nubijskiej można zrobić udane zakupy w bardzo przyzwoitych cenach, poprzez herbatki, przyprawy, ubrania po ichniejsze rękodzieło.

Za dodatkową opłatą (u przewodnika) do wioski nubijskiej można dostać się feluką – przeprawa po Nilu.

Dzień drugi:
Po pełnym wrażeń 1szym dniu wycieczki zapewniamy Państwu nocleg w 4* hotelu w Asuan. Drugiego dnia pobudka wcześnie rano, otrzymujecie Państwo śniadanie – suchy prowiant i udajecie się w trwającą ok 3 godzin podróż przez pustynię do miejscowości Abu Simbel.

Świątynia Abu Simbel poświęcona została 4 bogom: słońca – Amonowi-Ra, stworzycielowi – Ptahowi, strażnikowi Wrót Zaświatów – Harmakhisowi oraz samemu Ramzesowi. Cztery kolosalne posągi o wysokości 20 metrów każdy, przedstawiają samego faraona siedzącego na tronie, natomiast u jego stóp znajdują się miniaturowe postacie członków rodziny Ramzesa: jego matki Tuji, żony Nefertari oraz jego synów i córek.
W przeszłości zespół świątynny Abu Simbel usytuowany był nad Nilem, jednakże kiedy rozpoczęto budowę Wielkiej Tamy Asuańskiej Świątyni groziło zalanie, więc została ona przeniesiona i obecnie znajduje się nad Jeziorem Nasera w odległości około 300 km na południe od miasta Asuan.

Odwiedzicie Państwo:
Wielką Świątynię Ramzesa II, wewnątrz której podziwiać można m.in. Ramzesa, reliefy upamiętniające jego walki w bitwie pod Kadesz oraz wizerunki bóstw.
Ciekawostka związana z tą Świątynią to zachodzące dwa razy w roku zjawisko, pierwotnie 19 lutego i 21 października. Jest to wschodzące słońce, oświetlające wizerunek Amona-Ra i Ramzesa, a po chwili również Re-Horachte. Jedynie wizerunek Ptaha nigdy nie jest oświetlony promieniami słońca. Po przeniesieniu świątyni udało się zachować to zjawisko, ale przesunęło się ono o jeden dzień.
Mniejszą świątynię w Abu Simbel, która poświęcona jest boginiom Hathor oraz Nefertari. Fasada tej świątyni ozdobiona jest sześcioma posągami, a w jej wnętrzu znajduje się sala hypostylowa ozdobiona hatoryckimi kolumnami.

Wycieczki do Asuan i Abu Simbel organizowane są każdego dnia.
Są to zarówno wyjazdy indywidualne (1 – 4 osoby) – komfortowymi samochodami osobowymi oraz zorganizowane dla grup (mini van, autokar),

Grudzień 2019 -> OBNIŻKA NA WYJAZDY GRUPOWE: 230$ dorosły / 115$ (dziecko do lat 12)

Cena
wycieczki VIP: 2 – 3 osoby
260$ / osoba dorosła
130$ / dziecko 5 – 12 lat
dzieci do 5-go roku życia – za darmo

wycieczki grupowe: 4 – 8 osób
230$ / osoba dorosła
115$ / dziecko 5 – 12 lat
dzieci do 5-go roku życia – za darmo

W cenę wliczone są: transfery, hotel 4* w Asuan + wyżywienie, bilety i przewodnik.

Serdecznie zapraszamy!

Abu Simbel 33 Abu Simbel 11 Abu Simbel we wnetrzu Świątyni Ramzesa II1 Abu Simbel 1 Philea Temple 1