Internet w Egipcie

Dostęp do internetu i kontakt ze światem – czyli ABC internauty

Niemal każdy z nas nie wyobraża sobie dnia bez internetu, bez rozmów z rodziną i przyjaciółmi. Kto z nas nie chce na „fejsie” podzielić się wrażeniami z cudownych wakacji w Egipcie? Zdecydowana większość z Państwa zgodzi się ze mną, że nie wyobrażają sobie braku dostępu do internetu – nawet podczas wakacji. Niestety, nie wszystkie hotele posiadają darmowy dostęp do wifi, często ceny są wysokie lub dostęp jest ograniczony do lobby lub kawiarenek internetowych.

Jakie jest rozwiązanie?
Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup karty SIM z doładowaniem do np. 2G lub 3G transmisji danych. Wówczas podczas wakacji w Egipcie w niemal w każdym miejscu jesteśmy w zasięgu sieci, z kontaktem ze światem.
W Egipcie najlepszy zasięg mają sieci Vodafone, Mobinil (nasz Orange) i Etisalat.

Co potrzebujemy?
Żeby mieć internet na wszystkich naszych urządzeniach (tablet, telefon, laptop etc) zabieramy ze sobą telefon BEZ SIMLOCK’a. Najlepiej żeby miał funkcję udostępniania internetu jako router wifi.

Gdzie kupić, jak aktywować?
Do zakupu karty potrzebny jest paszport! Pierwsze stanowisko Vodafone znajdziecie Państwo już na lotnisku. Jednak kartę prepaid kupicie niemal wszędzie: w salonach Vodafone, Mobinil lub Etisalat, których jest sporo, prawie na każdej większej ulicy oraz w centrach handlowych (szczególnie najpopularniejszy – Vodafone), w lokalnych marketach, czy w sklepikach hotelowych.
Z telefonem należy udać się do dostawcy usług internetowych – sprzedawcy i poprosić o „SIM card for internet only” oraz doładowanie, np. 3G. Następnie podać sprzedawcy nasz telefon, a wtedy on aktywuje kartę i pokaże, że internet działa. Na miejscu warto wyszukać jakąś naszą – polską stronę i sprawdzić czy odpowiada, jeśli się zgłasza to jest OK!

Warto poprosić o zakup karty prepaid jakiegoś zaprzyjaźnionego Egipcjanina, gdyż ceny kart dla turystów są nieco wyższe (jednak opłaca się je kupić). Jeśli nie ma takiej możliwości – w małych sklepikach u sprzedawców – warto się targować, w salonach operatorów ceny są z góry ustalone.

Jeżeli zdarzy się, że wykorzystają Państwo cały internet, zawsze można dokupić doładowanie, koszty nie są duże.

Przykładowe ceny Vodafone:
1) koszt karty sim: 25 EPG
2) doładowanie:
• 1,25G kosztuje: 25 EPG
• 2G kosztuje: 40 EPG
• 3,15G kosztuje: 60 EPG
• 7G kosztuje: 100 EPG

mobinil  etisat 15435771_1555578461135916_314336093_n