Bakszysz

Bakszysz to inaczej mówiąc napiwek za wyświadczoną usługę. Samo słowo bakszysz oznacza „podziel się z bliźnim”. Napiwki w Egipcie pełnią bardzo ważną rolę. Dlaczego? Ponieważ jest to dla Egipcjan wartość kulturowa, tradycja. W krajach muzułmańskich normalnym jest dzielenie się bogatszych z biedniejszymi, dlatego też dawanie bakszyszu jest jak najbardziej wskazane. Warto dodać, że zarobki w Egipcie są naprawdę niskie, dlatego też zostawiony codziennie na łóżku dla osoby sprzątającej 1$ będzie bardzo miłym gestem.
Napiwki zostawiamy niemal za każdą, nawet małą usługę. Zasadą jest, że bakszysz nie powinien być mniejszy niż $1, ale zawsze jego wysokość uzależniamy indywidualnie – od jakości wykonanej dla Państwa usługi. Pozostawiony codziennie banknot 1$ na łóżku to gwarancja dokładnie wysprzątanego pokoju, a na łóżku w płatkach kwiatów krokodyl, wielbłąd lub łabędź z ręczników. W restauracji będziemy obsługiwani w pierwszej kolejności jeśli będziemy zostawiać kelnerowi dolara po posiłku. Wysokość bakszyszu jest zróżnicowana i standardowo od 1$ do 5$ . Bakszysz to nie tylko napiwki dla pracowników naszego hotelu, dajemy go również kierowcom samochodów, autobusów; obsłudze quadów, wielbłądów, łodzi; pracownikom odwiedzanych miejsc i zabytków (meczetów, świątyń, grobowców, kościołów itp.).
Pamiętajmy, że to właśnie bakszysz stanowi dużą częścią pensji personelu hotelowego oraz osób pracujących w turystyce w Egipcie, dlatego też na urlop warto zabrać trochę więcej jednodolarówek.

1-bakszysz3 1-bakszysz-1 1-bakszysz-2